Množitelé

 

Dost možná nějakého znáte, o nějakém jste slyšeli, v nejhorším případě sami jste množiteli.

Ráda bych poznamenala, že množitelé nutně nemusí být lidé zlí nebo špatní. Může to být váš soused, babička, teta prostě kdokoliv. Pramení to z nevědomosti. Mají fenku nebo pejska a rádi by po tom svém mazlíkovi měli štěňátko (může jít však také o nechtěné krytí). A tak najdou vhodného partnera a hurá budou štěňátka - voříšci. Jenže často nedomyslí, že se nenarodí jen to jedno chtěné štěňátko, ale mnoho dalších, kterým bude potřeba najít nové rodiny. V dnešní době však je už pro spoustu lidí pořízení psa dost nákladnou záležitostí. Nedá se tedy očekávat, že štěňátka, která se narodí prostě rozdáte sousedům po vsi.

Jinou chybou je pokud si lidé pořídí psíka s PP, ale nevědí nic o uchovnění a chovu. Najdou pak pejska rovněž s PP v domění, že nové majitele nalákají na skvělý původ rodičů. Nezjišťují však už, jak jsou na tom jejich pejsci zdravotně. Takže i když si pořídíte štěně bez PP po rodičích s PP, je téměř jisté, že rodiče nemají potřebná vyšetření a pokud je mají byli právě pro špatné výsledky vyřazeni z chovu, nemuseli uspět ve zkoušce pro svou agresivitu. To vše se může projevit u vašeho vytouženého kamaráda a zkomplikovat to v budoucnu soužití s ním.

Voříšci také nemusí mít tetování, málokdy jsou čipovaní. A proto jsou plné útulky. Pes s průkazem původu je buď tetovaný nebo čipovaný. Pokud se ztratí nebo je nechtěný a i pokud skončí na ulici, nemusí ho nutně potkat špatný osud. Podle čipu nebo tetování lze dohledat majitele či chovatele. Slušný chovatel se o "svého" svěřence vždy rád zpětně postará nebo pomůže ozajistit nový domov.

Kteří množitelé jsou tedy Ti špatní? Zcela určitě je nepoznáte od pohledu na ulici. Existuje již ale pár indicií, podle kterých lze množitele (v tom nejhorším smyslu slova) identifikovat. Upozorňuji, že jde jak o množitele psů bez PP tak i psů s PP.

Pokusím se tu shrnout několik zásadních rozdílů mezi chovateli a množiteli. Chovatel má nejčastěji pouze jedno plemeno v malém zastoupení. Naproti tomu množitelé vlastní buď velmi mnoho plemen, velmi mnoho psů jednoho plemene, zásadně však moderní plemena (čivava, york, golden, labrador, NO,....). Chovatel se snaží o co nejkvalitnější odchov. Množitelovým cílem je namnožit co největší množství čehokoliv bez ohledu na zdraví, povahu nebo exteriér psa. Postupem času pak moderní plemena pozbydou veškeré znaky plemen a stanou se z nich pouze "parodie" na dané plemeno. Pro chovatele je chov koníček, kterému obětuje svůj volný čas a spoustu peněz vynaloží na výstavy, zkoušky, zdravotní testy nebo zahraniční krytí apod. Množitel má chlupáče pouze jako výnosný byznys. Nic ho nenutí jednat se zvířaty podle jakýchkoliv etických pravidel. Chov nikdy nehlídá poradce chovu, nikdo ho nekontroluje ani do něj nezasahuje. Potom se stává, že jsou fenky nakrývány při každém hárání, zvířata žijí na malém prostoru, ve špíně, bez řádné stravy a péče, neznají lidský dotek, s lidmi se setkávají často jen při odběru štěňat, jsou agresivní a bojácná. Fenky jsou častými vrhy vysíleny a pokud už štěňata mít nemohou, čeká je často krutý osud v podobě utracení nebo v horším případě jsou prostě ponechány osudu. Za štěňata si množitel s klidem řekne nehorázné sumy, které se od cen za štěně s PP liší jen málo. Pokud vlastní více plemen, může křížit cokoliv s čímkoliv a prodat vám potom štěně podle toho, čemu je nejvíc podobné. Nebudou se štítit ani blízké příbuzenské plemenitby.

Pokud už přece jen narazíte na množitele, jako ho poznat?

- nabízí štěně v nízkém věku ( i 4 týdenní)

- štěňata mívají mizernou veterinární péči a mnohdy nebývají odčervena ani očkována

- množitel neumožňuje návštěvu a pokud ano, ukáže vám jen jedno štěně jen na chvíli

- štěně je většinou špinavé a není v dobré kondici

- množitel Vám psa doveze na jakékoliv smluvené místo

- s ruznými výmluvami Vám odmítne ukázat rodiče pejska

- psík pravděpodobně bude bojácný

-pokud budete chtít z koupi vycouvat, množitel ochotně nabídne snížení ceny

- nedostane u něj kupní smlouvu

- zneužije Váš soucit, že nebudete chtít psíka v těchto podmínkách ponechat

Naopak chovatel většinou umožňuje návštěvu i před narozením štěňat, abyste si mohli prohlédnout jeho psy a jejich zázemí. Umožní vám výběr štěněte z celého vrhu, vždy s Vámi sepíše kupní smlouvu, poskytne cenné rady a informace, výbavičku pro psa, chovatelský servis, trvalý kontakt.

Na výběr psa nespěchejte. Bude s Vámi deset i více let. O zvoleném plemeni si zjistěte co nejvíc, navštivte fóra, informujte se na chovatelské stanice, nechte si poradit a doporučit od zkušenějších Rozhodně nekupujte psíka va zverimexu nebo petcentru!!!. Myslete na to, zda si pořizujete psíka na gauč, na zahrádku nebo na sport. Kolik budete ochotni investovat do jeho stravy - velký pes = mnohonásobně vyšší náklady na stravu. Rozmyslete si, zda budete mít dostatek času se pejskovi věnovat, jestli ho budete mít kam umístit, pokud např. pojedete na dovolenou. Neberte si psa ze soucitu (pokud zmizí poptávka zákonitě bude muset zmizet i nabídka), nepodporujte množitele a nestávejte se množiteli. Troufnu si říct, že chovné podmínky zvládne se psem splnit i malé dítě a proto nebojte se toho dopředu