Historie FCR

 

Plemeno původem z Velké Británie se používá jako pes lovecký, záchranářský, slepecký, společenský, pes pro tělesně postižené i jako pes hledající drogy. Ná vývoji plemene se podíleli setři, vodní španělé, St. John´s labrador, novofundlanští psi a možná i skotští ovčáci. Po těchto předcích zdědili FCR vynikající nos, rychlost, eleganci, poslušnost, chuť k práci, výbornou povahu, oddanost a lásku k lidem (obzvláště k dětem).

V ČR bylo toto plemeno dlouho neznámé. První flat se objevil v Praze v roce 1980. Byl to Princ The Dark Chessman iportovaný přímo z Anglie. I přes výstavní úspěchy u nás do chovu nezasáhl, protože první fena u nás se objevila až o osm let později. Roku 1990 importovali ing. Kubeš a Korda z Rakouska dvouletou fenku Kajtu Mimojskou. O rok později byla uchovněna a odchovala první vrh - 1 fenu a dva psi. Fenka však v roce uhynula a psi byli pro další chov u nás nevyužitelní. Za rok byla fenka opět nakryta, tentokrát úspěšněji a narodily se Zina, Zita, Zoe, Zoja a Zuzana z Vlčích luk. Zakladatelky chovu u nás.

Od roku 1990 až po současnost se chov velmi rozšířil, flati se stávají známějšími, rozšířenějšími a hlavně oblíbenějšími. Zhruba k 5/20011 bylo u nás i s importy napočítáno 2998 flatů s PP. Bohužel se rozšiřuje i chov flatů bez PP a tak konečné číslo je určitě vyšší.