Flat není pes - flat je živtoní styl

 

dscn1003.jpg

Flat je společenské, aktivní, optimistické, hravé, neúnavné zvířátko. Pořízením flatíka získáte parťáka pro toulky přírodou, pro jakýkoliv psí sport nebo jinou aktivitu, kterou si zvolíte. Bude vás ochotně doprovázet kdykoliv a kamkoliv. Flat je čertík, který nikdy nespí. Ať se hnete kamkoliv, bude vás doprovázet jako stín, nejlépe s něčím v tlamce.
 
Jejich temperament je nevyčerpatelný, jsou to taková psí perpetum mobile. Oficiálně by prý měli kolem 4 let dospívat. Ze zkušeností dlouholetých chovatelů se však klidně chovají jako štěňátka celý život. Buďte na to připravení ;-) Průměrně se flatíci dožívají cca 8-12 let, výjimečně i víc.
Jsou vášnivými aportéry, což je přímo předurčuje pro loveckou činnost, ale budou vám ochotně nosit cokoliv kdykoliv. Naučí se aportovat i drobné předměty, nosit vám papuče nebo cokoliv jiného. Pokud se vám bude snažit z lesa aportovat celý strom, nechejte ho, stejně mu to nevymluvíte. S oblibou, pokud si zrovna nechcete hrát, vám budou nosit a nutit veškeré hračky, které najdou, jen aby vás donutili ke hře. Zkrátka s flatíkem se nikdy nebudete nudit. Když nevymyslíte něco vy, zaručeně vymyslí něco on. Budou šťastní, když s vámi budou moct dělat cokoliv.Rozhodně v něm však nehledejte hlídacího psa. Flatík může za dveřmi, oknem, nebo plotem spustit štěkot, ale zloděje maximálně ulíže a poskáče k smrti než by mu jakkoliv ublížil.
Charakteristická pro ně je láska k vodě. Kdykoliv, kdekoliv, v jakémkoliv co největším množství. Milují plavání, skákání ve sněhu, ale jsou schopní vyválet se v jakékoliv sebemenší louži vody. Čím bahnitější tím lepší.
Oblizování úplně všeho a poskakování jako na pérkách je taky důležitou charakteristickou vlastností flatíků. Nejčastěji poskakují při vítání. Proto je důležité dávat pozor, pokud se vítají s dětmi nebo staršími lidmi. Z mojí zkušenosti ale vím, že se dokážou chovat k malým dětem velmi ohleduplně.
Jedna z dalších typických vlastností je mezi "flataři" označována jako "FLATÍ RAPL". Je to zcela běžné a jednou za čas (klidně i třikrát denně) to popadne každého flatíka. Z ničehonic pokud má velkou radost nebo roupama neví coby, začně střeštěně lítat z jednoho konce zahrady (pokoje,bytu.........) na druhý, zadní část těla předbíhá přední a je to obvykle doprovázeno pološíleným výrazem s jazykem někde za uchem
 
Flatíkovi určitě nezáleží na tom, kde žije. Je vhodný jak ven, tak do bytu. Důležité je, jak žije. Potřebuje spoustu pohybu, ale sám po zahradě si běhat nebude.Pokud tam bude celý den zavřený bez možnosti přístupu do domu nebo kontaktu s vámi, bude nešťastný. Stejně tak pokud bude sám v bytě delší dobu a začne se nudit, bude vymýšlet lumpárny nebo demolovat zařízení.
 
 
Podle mojí zkušenosti je minimálně základní výcvik nutností. Flati nesnesou tvrdé zacházení. Důležitá je trpělivost a důslednost. Flatíci s oblibou hrají záchvaty hluchoty a tváří se, že neznají žádné povely. Kolikrát se mi zdá, že nemají čas poslechnout. Na přivolání sice reagují, ale cestou se ještě musí podívat co kde lítá a očuchat každý drn. Bývají hodně svéhlaví a mají tendenci dělat si věci po svém.
U hodně lidí toto stále málo známé plemeno vzbuzuje zvědavost a obdiv. Pokud budete mít pejska vychovaného, sklidíte dvakrát takový obdiv. Každý nemusí být nadšený kynolog nebo nemusí chápat poskakovací temperament flatíků. Proto pro vás bude pohodlnější, pokud pejsek poslechne hned na první povel, ušetříte si spoustu nepříjemností a nebudete muset tak často používat vodítko.
 
S pořízením flatíka získáte nejen věrného a veselého parťáka a kamaráda na spoustu let, ale také mnoho radosti a nových zážitků. Jsou vhodní pro aktivní či sportovně založené lidi i pro rodiny s dětmi. Akorát pozor na to pokud si pořídíte jednoho, nikdy u jednoho nezůstanete. Nejlépe si totiž vyhraje flat s flatem. Flati jsou prostě diagnóza